skip to Main Content

Consulta Online

935 00 83 83 info@bombi-abogados.es Carrer de Roger de Llúria, 147, 08037 Barcelona
És Delicte L’absentisme Escolar Pel COVID-19?

És delicte l’absentisme escolar pel COVID-19?

La pandèmia de l’coronavirus està posant contra les cordes a molts països i institucions, sent difícil per a molts saber ben bé quines són les normes en cada moment. Un dels punts que més està preocupant a molts pares és si l’absentisme escolar en aquest període es pot considerar delicte i quines poden ser les possibles sancions.

En aquest sentit, l’article 226 de el Codi Penal deixa clar que es castiga com a delicte d’abandonament de família l’incompliment dels deures legals d’assistència, amb penes de fins i tot pressió o multes realment quantioses. No obstant això, encara que l’obligació d’educar i proporcionar una formació integral als fills està vigent, molta gent se segueix preguntant si amb les circumstàncies especials actuals les sancions esmentades podrien tenir vigor.

En aquest punt és on cal aclarir una qüestió: No tot absentisme escolar és delicte d’abandonament de família i, per tant, no tot absentisme escolar té conseqüències penals. Perquè ho considerem com a tal, l’absentisme ha de ser greu i durador en el temps, cosa que, depenent quins casos, no passa amb la majoria de pares temorosos a l’contagi dels seus fills.

A més d’això, és clau esmentar que el delicte d’abandonament ha de ser, de forma subjectiva, conseqüència d’una voluntat de desatenció per part dels pares . Lògicament, amb la situació que s’està vivint, podria considerar-se que no portar els fills a l’escola no respon a un problema de desatenció, sinó de por.

Així doncs, encara que pot ser molt interpretable, podem concloure que no estaríem incorrent en un delicte d’absentisme si no portem els fills a l’escola per la pandèmia. No obstant això, cal recordar que, si algú vol optar per no portar els petits al seu centre d’educació, haurà de prendre mesures per demostrar que es va actuar de forma conscient i que l’abstenció no és a causa d’una deixadesa per part seva.

Back To Top